neděle, srpna 26, 2007

Abrams se přizpůsobuje boji ve městech

Mezi nejvýznamnější světové tanky patří jistě M1 Abrams. První verze, která měla poněkud méně účinný 105mm kanon vznikla v roce 1979, postupně se Abrams zdokonaloval, získal 120mm licenčně vyráběný německý kanon a rostla míra jeho digitalizace. Nejmodernější nasazená verze M1A2 představuje plně digitální tank s velmi vyspělým pancéřováním (vychází z britského Chobhamu - vrstevný pancíř skládající se z ocele, ochuzeného uranu, keramické vrstvy a plastu), nicméně pořád je to tank, jehož základní koncept byl navržen v období studené války a současná válka proti terorismu představuje jinou filosofii boje...

Především se mnohem častěji bojuje ve městech, kde přestává platit základní poučka, že největší nebezpečí pro tank přichází zepředu (proto jsou zepředu současné tanky nejodolnější). Ve městech hrozí nebezpečí ze všech stran, proto americká armáda představila projekt TUSK (Tunk urban survival kit), aby byly sníženy ztráty, ke kterým dochází v Iráku.

Velké nebezpečí ve městech spočívá v útocích prováděných pomocí RPG-7, proto má TUSK na bocích bloky dynamického pancíře převzaté z bojového vozidla pěchoty M2 Bradley a na zadní části korby kovovou mříž pocházející z vozidla Stryker. Podobně jako transportér Stryker je 12.7 mm kulomet ovládán bezpečně zevnitř vozidla (je instalován na lafetě RWS (remote weapon system) ), neboť vystrčí-li velitel hlavu z tanku, vystavuje se tak velkému nebezpečí (při první válce v Zálivu, zahynul pouze jeden velitel tanku Abrams, a to právě tak, že ho zasáhla střepina z nepřátelského vozidla, po kterém jeho tank střílel). Podobně i nabíječův 7.62 mm kulomet chráněn pomocí pancéřového štítu LAGS (Loader's armored gun shield). Nabíječ má k dispozici i termovizní přístroj, takže může střílet i v noci a opět v bezpečí zevnitř věže, neboť obraz z termovize se promítá na displej jeho brýlí. Jako důležitá se ukázala i nutnost komunikace tanku s pěchotou, proto má komplet TUSK na zádi umístěn k tomu určený telefon.

M1A2 Abrams základní údaje
Posádka 4 (řidič, střelec, nabíječ, velitel)
Délka 9.83 m s kanonem dopředu, 7.925 m délka korby
Šířka
3.658 m
Max. výška
2.885 m
Hmotnost
63.1 t
Hlavní výzbroj
Rheinmetall L44 (120 mm, hladký vývrt
Pohon
Plynová turbína Avco Lycoming AGT1500C 1119 kW
Vedlejší výzbroj
spřažený kulomet M240 (7,62x51mm), nabíječův kulomet M240 (7,62x51mm), velitelův kulomet M2HB (12,7x99mm)
Max. rychlost
67,6 km/h
Dojezd
465 km na silnici, cca 340 km v terénu


Pár poznámek na závěr:

- Každý tank M1A2 Abrams je napojen na datalink, takže cíle, které vidí velitel tanku mohou vidět další bojové prostředky, např. bojové helikoptéry Apache.
- Mezi velké vyhody i nevýhody Abramsu patří jeho plynová turbína, která dává tanku mimořádnou a tichou (tanku se přezdívá "šeptající smrt") pohyblivost, za cenu obrovské spotřeby a velké infračervené stopy (dobrý cíl pro infra hlavice nepřátelských raket).
- Tank používá nejčastěji munici typu APFSDS (Armor Piercing, Fin Stabilized, Discarding Sabot; vyrobena z ochuzeného Uranu, ničí cíl pouze svojí kinetickou energií, dosahuje rychlosti mach=6, účinná pouze na kratší vzdálenosti) a HEAT (High Explosive Anti-Tank; ničí cíl pomocí kumulativního paprsku, do kterého je soustředěna veškerá energie výbuchu).


Zdroje a další informace
Defence industrail daily, military.cz, válka.cz, wikipedie,

Linkuj! Přidej do záložek na Jagg! pošli na vybrali.sme.sk Návštěvní kniha

1 komentář:

Anonymní řekl(a)...

Toto se vám také bude líbit:

http://video.google.com/videoplay?docid=5547481422995115331

Přeji dobré pokoukání.

 

blogger templates | Make Money Online