pátek, března 09, 2007

Globální oteplování - není to až tak horké

V současné době si můžeme všimnout až neuvěřitelné zaujatosti médií pro jeden vyhraněný vědecký pohled na klimatologii - globální oteplování. Jsou to prostě média... Smutné je když se tak chová i WMO, výsledkem je pak až příliš jednostranná zpráva IPCC, (kterou údajně podporuje až 90 % klimatologu). Jejím obsahem zejména je:
  • - existence globálního oteplování je nezpochybnitelná,
  • - globální oteplování od poloviny 20. století je způsobeno zvýšenou koncentrací skleníkových plynů, které vznikly při činnosti člověka.
globální ochlazování Tyto body jsou v kontrastu s klimatologickými předpovědmi, které vědci vypracovávali v sedmdesátých letech. Např. v červenci 1971 publikoval Stephen Schneider v časopisu Science zprávu, že neustále soustavné ochlazování, které v té době vědci považovali za neoddiskutovatelný fakt, může spustit novou dobu ledovou. Americká akademie věd rovněž přidala ruce k dílu a vydala prohlášení, podle nějž bylo možno v nejbližší stovce let očekávat celosvětové ochlazení! Důkazem toho mělo být i velmi suché počasí v subsaharské Africe, které způsobilo rozsáhlé hladomory.

Už tenkrát volali vědci po opatřeních, která by měla globální ochlazení zastavit, např. stavba orbitálních zrcadel, které by odrážely sluneční záření na povrch, či pokrytí himalájských ledovců sazemi, aby pohlcovaly více tepla pro jejich tání (podobné akce se plánovaly i pro arktické ledovce) . V sedmdesátých letech vznikla komplexní teorie globálního ochlazování, která popisuje vliv aerosolů v atmosféře ne odrážení slunečního záření - nárůst planetárního albeda.

Dokonce se uvažovalo i o umělém vypouštění CO2 - byl již znám jeho vliv na skleníkový efekt, ale vědci (opět především Stephen Schneider) nevěřili že by větší množství CO2 v atmosféře dokázalo zvrátit globální ochlazování. Stephen Schneider se mýlil a dokázal to přiznat. Vliv aerosolů v atmosféře byl evidentně přeceněn a počítače nutné pro matematické modely nebyly na potřebné úrovni. Na druhou stranu vliv aerosolů nelze ani pominout dnes. Někteří vědci tvrdí, že by případné globální oteplování mohly vyrovnávat až ze třech čtvrtin...

Je tedy otázka globálního oteplování tak jednoznačná, jak nám tvrdí media a IPCC? Podle ruských vědců nikoliv Ti na základě teorie, že současný vzrůst koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře je důsledkem zvýšení teploty světových oceánů v minulosti (zde má vliv vyšší intenzita slunečního záření) nedávno zjištěného faktu že horní vrstvy světových oceánů se začaly mezi léty 2003-2005 ochlazovat, tvrdí, že globálního teplotního maxima již bylo dosaženo a brzy se začne projevovat postupné ochlazování. Pomalé snižování teploty se podle nich projeví již v letech 2012 až 2015. Nejmenší množství energie bude Slunce vyzařovat kolem roku 2040, což již v období 2055 až 2060 povede k postupnému ochlazování klimatu na Zemi. Ochlazení bude podobné tomu, které nastalo v letech 1645 až 1715 v Evropě, v Severní Americe a v Grónsku a je podle ruských vědců způsobené změny průměru Slunce.

Klimatologové by si měli uvědomit, že je nad jejich síly předpovědět se 100% platností budoucí vývoj klimatu. Příkladem budiž hurikánová sezóna 2006, kdy vzniklo pouze 10 tropických bouří, což je o 2 méně než je dlouhodobý průměr. V minulém roce vzniklo mnohem méně tropických bouří než v roce 2005 a nenaplnily se tak černé předpovědi, že s globálním oteplováním bude přibývat i počet hurikánů.


Zdroje a další informace Linkuj! Přidej do záložek na Jagg! pošli na vybrali.sme.sk CoJeNového Návštěvní kniha

5 komentářů:

TrendSpotter řekl(a)...

škoda že v odkazech chybí Český Hydrometeorologický ústav.
http://www.chmi.cz/cc/inf/index.html

dále doporučuji nějaká videa k tématu:
http://media.bloguje.cz/497508
http://media.bloguje.cz/498664
http://media.bloguje.cz/463435
http://media.bloguje.cz/485687
http://media.bloguje.cz/481670
http://media.bloguje.cz/479346
http://media.bloguje.cz/478357
http://media.bloguje.cz/477608
http://media.bloguje.cz/472804
http://media.bloguje.cz/446679
http://media.bloguje.cz/478372
http://media.bloguje.cz/478338
http://media.bloguje.cz/492991
http://media.bloguje.cz/472820

Anonymní řekl(a)...

V článku se zmiňujete o hypotéze změně velikosti Slunce v minulých stoletích. Tato hypotéza byla testovaná na základě důkladných měření zatmění Slunce, které v Anglii organizoval astronom Halley a připojilo se k němu tehdy mnoho nadšenců.

Ve spolupráci s historiky byla dohledána přesná místa tehdejších pozorovacích stanovišť a tato hypotéza byla vyvrácena.

Honza Hyršl řekl(a)...

Jsem překvapen, jak tak komplexní a komplikovaný problém je jednoznačně vysvětlován lidskou činností, když CO2 ředstavuje v atmosféře pouze 0,035%. Nějaký nárůst o procenta z tohoto základu je ve srovnání s nutací(ca 20 let) a precesí(cca 25000 let) zemské osy a změnou intenzity slunečního záření zanedbatelný. A zde se se jedná už o procenta! Navíc množství prachu v zemské atmosféře radikálně kleslo v posledních desítkách let a to alespoň nad Evropou. To má také podstatný vliv na intenzitu dopadajícího slunečního záření.

Zdraví Honza Hyršl

Anonymní řekl(a)...

NENÍ TO AŽ TAK HORKÉ?!!!TAK SE PROBERTE LIDI. Je to tak horké, že si to nedokážete ani představit. Pusťte si někdy kanál NG WILD, to je necenzurovaný kanál o přírodě, Zemi, atp. Za 50let ledovce na Severním pólu roztají úplně a začne se vracet doba ledová, tudíž nebude jídlo, ani lidé.Tak by ty papaláši měli něco konečně dělat, mám na mysli, USA a ČÍNA, tito dvě velmoci jsou totiž největšími znečišťovateli Planety Země a kvůli nim toto vše vzniká.

Florametis řekl(a)...

NG WILD je populárně vědecký kanál a je proto pochopitelné, že se veze na současném zájmu o klimatické změny. Klimatické změny tady samozřejmě jsou, a člověk se na nich taky podílí, ale jsou zde i mnohem větší přirozené vlivy, které klima ovlivňují ještě více, např. sluneční a sopečná činnost. O těchto vlivech se příliš nemluví, protože to prostě není IN.

 

blogger templates | Make Money Online