sobota, dubna 21, 2007

Začátek vlády Raptora

Už je to dva a půl roku, co byla na základě objednávky amerických vzdušných sil oficiálně zahájena plná sériová výroba bojových letounů F-22 Raptor. Na začátku tohoto roku získalo americké letectvo již 82 letoun tohoto typu.
Předpokládá se, že se za rok vyrobí asi 35 letounů. Každý letoun přijde asi na 400 mil. USD. Kvůli vysoké ceně se asi nevyrobí více než 200 letounů.

Letoun F-22 Raptor je určen především k vybojování a udržení nadvlády ve vzduchu a pro plnění přepadových úkolů v rámci protivzdušné obrany v podmínkách 21. století. Americké vojenské letectvo požaduje schopnost druhotného využití v pozdějších fázích konfliktů jako dálkového neviditelného bombardovacího letounu stealth zejména proti významným pozemním objektům a cílům. S tím je spojen požadavek vyzbrojení letounu moderními druhy přesných zbraní, jako jsou chytré pumy JDAM či SDB s inerciálním a GPS naváděnim. Počet nesených zbraní, viz obrázek.

Raptor je mimořádně obratný. Raptor zvládá technologii supercruise (let nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování) za kterou vděčí dvěma motorům F119-PW-100, které mají dvojrozměrné vektorování tahu - 20 stupňů nahoru a dolů. Schopnost měnit vektor tahu motoru umožňuje manévry, které není normální letoun schopen provést. Jeho manévrovací schopnosti se tak vyrovnají i ruské nejmodernější stíhačce Su-37.

Bojové schopnosti Raptora se často vyjadřují jako "first-look, first-shot, first-kill". Avionika je založena na moderním radaru An/APG-77 typu AESA. Tento typ radaru se skládá z mnoha aktivních prvků, umí sledovat velké množství cílů naráz na velkou vzdálenost a navádět na ně rakety AIM-120 AMRAAM, které mají aktivní radarové navádění (pilot se po odpálení nemusí o ně tolik starat, může jich odpálit víc; raketa si může během letu opravit souřadnice cíle, ke kterému letí řízená vlastním autopilotem, v koncové fázi letu si raketa spustí svůj aktivní radar a zaměří se definitivně na cíl).

Rakety AMRAAM jsou během letu schovány v pumovnici. Celkem má Raptor 3 pumovnice. Ve dvou šachtách na bocích mohou být umístěny tepelně naváděné rakety krátkého doletu AIM-9X Sidewinder. V trupové pumovnici může být umístěno až 6 raket AMRAAM. Bojový dosah těchto raket je utajován. Odhaduje se na minimálně 180 km (verze AIM-120D, speciálně upravená pro instalaci uvnitř pumovnice), tedy dosahem se vyrovná legendární střele AIM-54 Phoenix, která byla spjatá s námořním stíhačkou F-14 Tomcat (dnes již přestává sloužit, je nahrazován Superhornetem).

Odpálení střel Amraam a Sidewinder:
V konstrukci letounu je vidět uplatnění mnoha prvků technologie Stealth, především zmenšení efektivní odrazové plochy (RCS) , kterou mohou "vidět" nepřátelské radary. Toho je dosaženo např. pomocí
- lichoběžníkových nasávacích otvorů,
- zakrytím lopatek dmychadel trupem letadla,
- nesením zbraní ve vnitřních pumovnicích,
- zubatých tvarů povrchů, které se mohou otevírat (krycí sklo pilotní kabiny, dveře pumovnic)

Taktická výhoda Raptora Technologie stealth zaručuje, že pravděpodobnost, že ho cizí radary zachytí je velmi malá (nepředpokládá se, že by se Raptor přiblížil k nepřátelskému letounu blíž než na 50 km). Raptor také bude používat svůj aktivní radar co nejméně, tedy, když nic nevysílá a tedy nevyzařuje žádné signály, není nic, co by ho prozrazovalo, ve které poloze se nachází. Ale i tak, je Raptor schopen se plně zapojit do vzdušného boje. Jak? F-22 Raptor je schopen přijímat aktuální data o vzdušné situaci z jiných vnějších zdrojů, jako např. z létajícího střediska řízení a uvědomování systému AWACS, bezpilotních prostředků, např. Global Hawk, průzkumných a spojovacích družic a data z dalších radarů ve vzduchu a na zemi. Tato taktická data poskytují pilotovi letounu F/A-22 informace o tom, kde se letouny protivníka nacházejí a letoun F/A-22 je může využít k tomu, aby je sestřelil střelami AIM-120 AMRAAM.
Reportáž - rozmísťování prvních letounů na základně Langley ve Virginii.
Linkuj! Přidej do záložek na Jagg! pošli na vybrali.sme.sk Návštěvní knihaZdroje a další informace:
www.vojsko.net, www.military.cz, www.military.cz, www.f22-raptor.com, wikipedia, www.fas.org, www.globalsecurity.org, www.valka.cz, supermanévrovatelnost

5 komentářů:

Anonymní řekl(a)...

nepřiblíží se blíž než 50km? To opravdu?

Florametis řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Anonymní řekl(a)...

Vaše stránka se mi líbí, jen by to chtělo méně obdivu ke strojům na zabíjení vyrobených v jedné zemi. Podívejte se radši na videa na této sránce:

http://www.freewebs.com/paprsek/911.htm

Až si sami vyřeší tento hnojník, tak se s tomu můžete vrátit.

Jaká je příští akce těchto "lidí", kteří by po objektivním vyšetřování skončili na elektrickém křesle?

Florametis řekl(a)...

to anonymní:
Většina konspirativních teorií je v průběhu času vědeckými postupy vyvrácena a to platí i pro 11. Září.
Doporučuji si přečíst článek "Kouzlo konspirace" v časopise 100+1, kde se rozebírá, které skupiny lidí jsou náchylnější uvěřit těmto teoriím...

Anonymní řekl(a)...

Podle intervalu vaší odpovědi jstese na to video nepodíval. Hold kdo se bojí nesmí do lesa!

 

blogger templates | Make Money Online