středa, ledna 31, 2007

Bude brzy objevena poslední chybějící částice?

Teoretičtí fyzikové jsou nyní blíže k odpovědi na zásadní otázku, která je dlouho trápí - jaké je podstaty Higgsův boson, zatím neznámá částice, která dává látce hmotnost. Průlom nastal poté co vědci systematicky měřili hmotnosti těžké subatomární částice bosonu W.

Celkový souhrn znalostí fyziků o všech subatomárních částicích se nazývá standardní model, který vychází z kvantové teorie. Podle standardního modelu jsou základními částicemi hmoty kvarky a leptony (např. elektron). Tato teorie rovněž popisuje teorii tří ze čtyř základních sil – silné, slabé a elektromagnetické. Gravitační síla není zahrnuta, neboť ji popisuje obecná teorie relativity, která je v podstatě neslučitelná s kvantovou mechanikou, a tedy i se standardním modelem.


Podle standardního modelu, ani natolik známé částice jako proton, či neutron nejsou elementární, ale skládají se z již zmíněných kvarků. Standardní model je jako teorie velmi úspěšná - dokáže většinou vysvětlit pozorované vlastnosti částic, které vědci zkoumají v urychlovačích. Standardní model má jeden velký problém, neboť předpovídá existenci Higgsova bosonu. Tato částice je pro standardní model klíčová, neboť dává jednotlivým částicím jejich vlastní hmotnost. Zásadním problémem je že se Higgsův boson zatím nepodařilo přímo ani nepřímo pozorovat.

To se možná změní právě nyní. Vědci z Department of Energy's Fermi National Accelerator Laboratory provedli zatím nejpřesnější měření hmotnosti bosonu W a zjistili, že se tato změřená hmotnost liší od předchozích měření hmotnosti této částice. Díky těmto měřením vědci zjistili jaké maximální a minimální hmotnosti, může Higgsův boson (pokud tedy existuje) nabývat. Výsledky tohoto výzkumu dávají částicovým fyzikům naději, že pokud Higgsův boson skutečně existuje, bude nalezen v průběhu několika málo let.

Schéma standardního modelu (klikněte pro větší obrázek)


zdroj: http://www.sciencedaily.com/releases/2007/01/070119094628.htm

Linkuj! Přidej do záložek na Jagg! pošli na vybrali.sme.sk CoJeNového Návštěvní kniha

Žádné komentáře:

 

blogger templates | Make Money Online