neděle, října 07, 2007

Efektivnost obnovitelných zdrojů energie

Evropská unie tlačí na své členské státy, aby vyráběli více energie z obnovitelných zdrojů energie. Česká Republika by měla podle směrnic EU vyrábět z obnovitelných zdrojů 8 % své elektřiny, dnes je to 4,4 %. Otázkou je, zda-li může vůbec ČR této hranice dosáhnout. Nejde ovšem jen o těch 8 %, jde i o smysl a efektivnost alternativních zdrojů energie vůbec.

Na mnoha místech v ČR se vedou debaty o možné výstavbě větrných elektráren. Tyto debaty jsou velmi často bouřlivé. V současné době Česko vyrábí z větrných elektráren asi 53 MW, za 8 let to může být teoreticky až dvacetkrát tolik, tedy asi 1057 MW, což je o něco víc než výkon jednoho bloku JE Temelín. Myslím si tedy, že je jasně vidět neefektivnost využití větrné energie u nás. Je prostě lepší postavit pár bloků jaderné elektrárny než si hyzdit přírodu větrníkama.

Podobné debaty se vedou i v USA. Vědec Jesse Ausubel z Rockefellerovy univerzity v New Yorku vypočítal, že aby větrná energie pokryla spotřebu elektřiny ve Spojených státech, musely by větrné farmy pokrývat více než 780 tisíc kilometrů čtverečních půdy, tedy stejnou rozlohu jako státy Texas a Louisiana dohromady, a to za předpokladu absence bezvětří!

Ausubel tím poukazal na zásadní problém obnovitelných zdrojů energie - plošný zábor půdy ( porovnává se výkon na čtvereční metr půdy). Z tohoto hlediska krajinu nejvíce poškozují velké vodní elektrárny, respektive přehrady. Jejich výkon je 0,1 wattů na metr čtvereční. O něco lépe s 1,2 watty na metr čtvereční vyšla biomasa a větrné energetika. Jako nejvýhodnější vyšly z analýzy solární elektrárny s výkonem šest až sedm wattů na metr čtvereční.

Jak je vidět ani tolik u nás propagovaná bimasa není zrovna efektivní (Množství zrna, použitého k naplnění nádrže většího sportovního automobilu ethanolem, odpovídá množství jídla, které jeden člověk spotřebuje za rok). Nadějí je ale možnost využít velké množství půdy, které v současnosti leží ladem (0.5 mil ha půdy). Podle výpočtů Ministerstva životního prostředí by stačilo využít jen polovinu z této výměry.

I tak je asi pro ČR nejlepší volbou jaderná energetika, neboť aby produkce energie z biomasy nahradila to, co na malém prostoru vyrobí jeden jaderný reaktor, bylo by nutné zabrat nejméně 2,5 tisíc čtverečních kilometrů té nejlepší zemědělské půdy.


Zdroje a další informace
ekolist.cz, aktuálně.cz, wikipedie

Linkuj! Přidej do záložek na Jagg! pošli na vybrali.sme.sk Návštěvní kniha

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Souhlas, pěkně sesumírované základní myšlenky o zdrojích energie v ČR. (to v ČR je podstatné). Temelín je nutnost a už včera bylo pozdě začít s plánováním dalších bloků.

Anonymní řekl(a)...

Děkuji za info o Jesse Asubelovi a jeho studii ohledně efektivity zdrojů. Mám na věc podobný názor, jen jste neuvedl žádný argument, proč je jaderná energetika nejlepší řešení, když o trochu výše konstatujete, že nejlépe vychází solární zdroje.

Speaker

m řekl(a)...

Jsem v oboru laik, nicméně není mi úplně jasné srovnání ethanolu pro naplnění nádrže sportovního auta vs potraviny na rok a závěr, že nejlepší je jaderná energie.

Jak jaderná energie pomůže nahradit ropná paliva ve sportovních autech?

 

blogger templates | Make Money Online